Güneydoğu’nun kanayan yarası: Kadın Cinayetleri

(ŞANLIURFA-RHA) Ülkenin ve belki de bölgenin kanayan yarası haline gelen ve bir türlü kabuk bağlamayan kadın cinayetleri her geçen gün canımızı biraz daha yakıyor…Gün geçmiyor ki bir kadın cinayeti daha duymayalım. Kimisi ya töreye kurban gidiyor, kimisi anlaşamadığı eşi yüzünden öldürülüyor, kimisi ise sadece kadını cinsel obje olarak gören bir erkek tarafından…

Güneydoğu’nun kanayan yarası: Kadın Cinayetleri
Güneydoğu’nun kanayan yarası: Kadın Cinayetleri reşit@reşit.com

HER ÜÇ KADINDAN BİRİ ŞİDDET GÖRÜYOR

Türkiye’nin en büyük utancı olan ‘kadın cinayetleri’ tüm hızıyla sürüyor ve her gün bir kadın daha erkek şiddeti sonrası hayatını kaybediyor. Hükümet yetkililer hazırladıklar yasa tasarıları ve kanunlarla bunun önüne büyük ölçüde geçmiş olsa da halen kadın cinayetleri azalmış ve bitmiş değil. Türkiye’de her üç kadından birinin yaşı kaç olursa olsun şiddet gördüğü bilimsel araştırmalarla kanıtlanmışken ve resmi raporlara da yansımışken artık bunun önüne geçilmesi için daha ciddi adımların atılması gerektiği de gözler önüne serilmiş oldu.

BABA, OĞUL VEYA ERKEK KARDEŞLER SANIKLAR ARASINDA…

Her gün bir kadın daha erkek şiddeti sonrası hayatını kaybediyor. Şanlıurfa’da 2010’dan bu yana 35 kadın hayattan koparılırken, bu istatistiklerin kadın cinayetlerindeki iç karartan tablonun her yıl daha da kötüye gittiğini gözler önüne serdi. 2016’da 316 kadın erkek şiddetinin hedefi olarak hayatını kaybetti. Cana kıyanlar çoğunlukla eşleri ya da eski eşleriydi… Baba, oğul ve erkek kardeşler de yine sanıklar arasında… Kadınların çoğu evlerinde, belki de en güvendikleri yerde öldürüldü. Bazen saçını kızıla boyatmaktı bahane, bazen tuzluğu uzatmamak…

BÖLGEDE EN ÇOK GAZİANTEP, ŞANLIURFA VE DİYARBAKIR ÖN PLANA ÇIKIYOR

Türkiye’de ise belki de kadın cinayetlerine en çok rastlanan bölgelerin başında Güneydoğu Anadolu Bölgesi geliyor. Kadınların arka planda olduğu bölgede kadına yönelik eski algı ve tabular yıkılmış olsa da halen kadınlara tam anlamıyla değer verilmiyor ve kadın sadece çocuk doğuran, evi temizleyip yemek yapan biri olarak karşımızı çıkıyor. Ulusal çapta araştırma yapan derneklerin verilerinde ise Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Gaziantep, Şanlıurfa ve Diyarbakır’da en çok kadın cinayetlerinin işlendiği şehirler… Şanlıurfa’da 2016 yılında 10 kadın hayattan koparıldı.Böylece 2010 yılından bu yana öldürülen kadın sayısı 35’e ulaştı. Kentte 2015 yılında ise 8 kadın eşi, veya yakınları tarafından öldürülmüştü. Türkiye’de 2016 yılında işlenen cinayetlerin illere göre istatistiğine bakıldığında ise Gaziantep’te 11, Şanlıurfa’da 10, Diyarbakır’da 5; toplamda ise bu üç şehirde geçen yıl 26 kadının hayattan koparıldığı gözleniyor.

67 KADIN CİNAYETİ DOSYAYA FAİLİ MEÇHUL OLARAK GEÇTİ

Bu istatistikler kadın cinayetlerindeki iç karartan tablonun her yıl daha da kötüye gittiğini gözler önüne serdi.Katledilen kadınların büyük çoğunluğunun faili ise yakınları oldu. İstatistiğe göre kadınların 98’nin katili eşleri olurken, 51 kadını tanıdığı, 30 kadını erkek arkadaşı, 25’ini ise eski erkek arkadaşı öldürdü. Şiddet sonucu hayatını yitiren 21 kadının katili eski eşi, 12’sinin oğlu, 9’unun babası, 2’sinin ise ağabeyiydi. Ölen 67 kadın ise istatistiklere faili tespit edilemeyenler olarak yansıdı.

KADINLAR NEDEN ÖLDÜRÜLDÜ?

Erkeklerin kadınları öldürmek için öne sürdüğü bahanelerde de çeşitlilik söz konusu. Erkeğin ifadesi temel alınarak oluşturulan bahaneler kategorisinde öne çıkanlar aldatılma şüphesi, barışma isteğinin reddi, kadının ayrılma ya da boşanma isteği ve ‘namus ya da töre’…Acımazsızca katledilen kadınların 143’ü ateşli silahla, 93’ü kesici aletle, 32’si tespit edilemeyen, 15’i boğularak, 10’u darp edilerek, 8’i ezilerek, 7’si yakılarak, 4’ü sert cisimle, 2’si zehirlenerek, 2’si de işkence uygulanarak öldürülürken, 100’ün üzerinde çocuk da annesiz kaldı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
HALİLİYE BELEDİYESPOR’DAN MAÇLARA DAVET
HALİLİYE BELEDİYESPOR’DAN MAÇLARA DAVET
HALK EĞİTİM MERKEZLERİ DAHA AKTİF OLACAK
HALK EĞİTİM MERKEZLERİ DAHA AKTİF OLACAK