TAŞERON İŞÇİLERİNİN TÜMÜNE KADRO VERİLMELİ!
Reşit ÖNCEL

TAŞERON İŞÇİLERİNİN TÜMÜNE KADRO VERİLMELİ!

Uzun yıllardır bütün iktidarların sorunu haline gelen taşeron işçilerin kadro sorununu sizler için araştırdık.

Türkiye’de çalışan toplam 1 milyon 361 bin 673 taşeron işçinin 755 bin 81’i kamuda, 606 bin 292 işçi özel sektörde alt işverene bağlı olarak çalışmaktadır.Geçen yıl yasalaşan 6552 sayılı Torba Kanun'da, kamudaki taşeron işçilerden hangilerinin asıl işi, hangilerinin yardımcı işi yaptığını belirleme yetkisi ise Bakanlar Kuruluna verilmiştir.

Bu işçilerin 11.2’sinin üniversite mezunu olduğunu ve taşeron işçilerin yüzde 80’ini erkek, yüzde 20’sini ise kadınların oluşturduğunu hatırlatmak isterim. Taşeron işçilerin yüzde 52,6’sını ilk ve orta öğretim mezunu olurken, lise mezunu işçilerin yüzde 33,8. Üniversite mezunu taşeron işçilerin oranı ise yüzde 11,2 ile üçüncü sırada yer alıyor.

1 Kasım genel seçimleri öncesi AK Partinin vaatleri arasında taşeron işçilerine kadro ve asgari ücret konusunda iyileştirme olduğunu söyleyelim.

Peki bu konularda hükümet ne yaptı?

 Görünen o ki asgari ücret konusunda verilen sözler yerine getirilmeye başlandı.Taşeron işçilere kadro konusunda ise hükümet istenen sonucu verdi diyemeyiz.

Çünkü iki milyona yakın taşerondan sadece 200 bin işçiye kadro çalışması hayal kırıklığı yaratmış gözükmektedir. Hastanelerde, karayollarında, laboratuvarlarda asıl işi yapanlar kadroya alınacak.

Buna göre; asıl işi yapanlar belirlenerek, yardımcı işler ayrımı yapıldı. Hastanelerde taşeron üzerinden çalışıp asıl işi yapanlar, karayollarında yol işçileri, laboratuvar çalışanları kadroya alınacak.Adliye, havaalanı, özel güvenlik elemanlarının bir kısmı ihtiyaca göre kadroya alınacak diye dedikodu var, bana kalırsa hem Havaalanı hem Adliyelerde çalışan tüm özel güvenlik görevlilerinin kadroya alınması lazım, Ziraat bankasının yaptığı gibi.

Yukarıda ki açıklamalarımızdan anlaşılacağı gibi AK Parti hükümeti milyonlarca taşeronun beklentisini karşılayamamıştır.Belki bunu bir yıl içerisinde gerçekleştirmek mümkün olmayabilir ama hiç olmasa mevcut taşeron işçilerini üç yıla yayarak kadrolaşmaya gidilmelidir.Asıl temennimiz bir defalığını tüm taşeronlara kadro verilmesi yönündedir.Biz buradan AK Parti iktidarına ve Sn. Cumhurbaşkanımıza sesleniyoruz ; lütfen bir defaya mahsus olmak kaydı ile zor durumda olan taşeron işçilerimize kadro verilmesi yönünde çalışmalarınızı gözden geçirin.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakın Şanlıurfalılar Belediye Başkanı Hakkında Ne Demiş?
Bakın Şanlıurfalılar Belediye Başkanı Hakkında Ne Demiş?
Şanlıurfa GAP Havalimanı HDP Mv. Sn. Ömer Öcalan Tarafından Meclis Gündemine Taşındı!
Şanlıurfa GAP Havalimanı HDP Mv. Sn. Ömer Öcalan Tarafından Meclis Gündemine Taşındı!